Jak w prosty sposób wydrukować karty do Project Life?


Najprostszym sposobem zdobywania nowych kart do albumu jest zakup gotowych kitów. Czasami jednak z różnych względów nie możemy lub nie chcemy wydawać tylu pieniędzy na swoje pasje i wtedy właśnie z ratunkiem przychodzą do Nas karty w wersji digital. Ostatnio jedna z subskrybentek zapytała mnie na fanpage w jaki sposób najprościej wydrukować karty z mojego newslettera. Śpiesząc jej na ratunek postanowiłam, że podzielę się również na blogu moimi sposobami na drukowanie pojedynczych kart.

I. SPOSÓB BARDZO PROSTY

Potrzebujesz:
- Karty digital 
- Program do edycji tekstu z możliwością wklejania obrazów
- Blok techniczny
- Drukarka
- Nożyczki

Mówi się, że proste rozwiązania są najlepsze i chyba jest w tym sporo prawdy. Drukowanie kart w tym systemie jest naprawdę szybkie i intuicyjne. Nie musisz instalować żadnych programów ani martwić się marginesami czy ustawieniami drukarki. Instrukcję tę polecam wszystkim, bez względu na poziom zaawansowania i ewentualne umiejętności obsługi komputera. Niewątpliwym minusem tego rozwiązania jest jednak fakt, iż na jednej kartce mieszczą się tylko 4 karty formatu 3x4 cale lub 2 karty formatu 4x6 cali.1. Otwórz pusty dokument w dowolnym programie do edycji tekstu (np. Word) i wyszukaj opcję wstawiania OBRAZU.


2. Wybierz karty z pobranych i zapisanych wcześniej na dysku zbiorów i naciśnij przycisk WSTAW


3. Pamiętaj aby sprawdzić wymiary kart które wstawiasz - karty z mojego newslettera są dużej rozdzielczości więc swobodnie możesz je delikatnie powiększyć, jednak zapisuję je w docelowym formacie 3x4 lub 4x6 dzięki czemu drukując je w oryginalnym rozmiarze nie musisz się przejmować czy wejdą do kieszonki. Jeżeli będziesz drukować karty z innych stron, przed drukowaniem koniecznie sprawdź wymiary kart i ewentualnie dopasuj je poprzez wpisanie odpowiednich wartości w zakładce ROZMIAR.

Karty 3x4 cale - 7,62 cm x 10,16 cm

Karty 4x6 cale - 7,62 cm x 15,24 cm

4. Powtórz powyższe czynności dla pozostałych 3 kart a następnie wydrukuj z zachowaniem najlepszej jakości druku.

II. SPOSÓB TRUDNIEJSZY

Aby móc w prosty sposób stworzyć stronę A4 zapełnioną kartami musisz posiadać program, który umożliwia pracę na tzw. warstwach. Poniższą makietę możesz wykonać sama lub wykorzystać moją.

Potrzebujesz:

- Karty digital 
- Program z możliwością pracy na warstwach (np. Photoshop)
- Blok techniczny
- Drukarka
- Nożyczki


1. Pracę rozpocznij od stworzenia "makiety". W tym celu musisz utworzyć nowy projekt (BIAŁE TŁO) o formacie strony A4. Następnie dodaj warstwę na której umieść 6 (czarnych) prostokątów (3x4 cale).2. Kolejną czynnością jest utworzenie nowej warstwy i wklejenie wcześniej pobranej i zapisanej na dysku karty NAD warstwą z prostokątami.


3. Jesteś w kulminacyjnym momencie pracy! Teraz musisz kliknąć prawym przyciskiem myszy na miniaturce wklejonej uprzednio karty i z powstałego menu wybrać opcje UTWÓRZ MASKĘ PRZYCINAJĄCĄ.


4. Jeżeli postępowałaś zgodnie z instrukcją powinnaś otrzymać podobny wynik do przedstawionego powyżej. Karta powinna się schować pod białymi liniami. Maska przycinająca pozwoli Ci korygować wygląd karty poprzez ewentualne przesunięcie zbyt dużej karty bez konieczności zmniejszania wzoru.


5. Ostatnim krokiem jest powtórzenie powyższych czynności dla pozostałych 5 kart, zapisanie pliku w formacie .PDF oraz wydruk kart na twardszym papierze przy zachowaniu najwyższej jakości druku.

Powyższa metoda po opracowaniu makiety jest naprawdę prosta i szybka. Jej niewątpliwymi zaletami jest możliwość wydruku do 6 kart jednocześnie.

Mam nadzieję, że po dzisiejszym wpisie drukowanie kart nie będzie stanowiło dla Ciebie żadnego problemu. Gdybyś jednak miała jakiekolwiek pytania serdecznie zapraszam Cię do kontaktu poprzez bloga, meila oraz FB :)

11 komentarzy on "Jak w prosty sposób wydrukować karty do Project Life?"
 1. super post bo właśnie zabieram się do wydrukowania pierwszych swoich kart :) bardzo przydatny wpis ja się zastanawiam jak drukować małe zdjęcia żeby nie zajmowały całej kieszonki tylko można było na jakieś tło nakleić z tym mam problem ;/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ewelina cieszę sie, że post się przydał!

   Co do zdjęć o niestandardowych wymiarach - nie wiem czy pracujesz na jakimś programie graficznym ale musisz przyjąć, że zdjęcie do dużej kieszonki to standardowy rozmiar zdjęcia - 10x15, analogicznie kieszonka 3x4 to połowa 10cmx15 czyli na jednym zdjęciu 10cmx15 zmieszczą się dwa zdjęcia 3x4 (10cmx7,5). Jeżeli chcesz uzyskać jeszcze mniejsze zdjęcia musisz stworzyć *kolaż*. Polecam do tego program picmonkey.

   Szczegółowa i obrazkowa instrukcja pojawi się na blogu już niedługo :)

   Masz jakieś swoje miejsce w sieci? :)

   Usuń
 2. Zapraszam do obejrzenia mojego maja i czerwca w albumie PL, gdzie wykorzystałam Twoje karty i dodatki,jeszcze raz dziękuję, będzie to chyba moją już tradycją, że każdy początek miesiąca będzie sygnowany Twoimi kartami, pozdrawiam wakacyjnie! p.s. kolejny fajny poradnik, dla mnie pierwszy sposób drukowania najłatwiejszy!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeszcze raz napiszę - PRZEPIĘKNIE CI TO WYSZŁO! Twój album naprawdę bardzo mi się podoba i kolejny dzięki Tobie spróbuję zrobić w mniejszym formacie :)

   Haha, bardzo bym sobie tego życzyła abym częściej bywała w Twoim albumie. Swoją drogą za chwilę muszę zacząć robić sierpniowe karty. Może masz jakiś pomysł na ich tematykę? Cieszę się, że poradniki spełniają swoją rolę. Ściskam, Karina :)

   Usuń
  2. Hej, na sierpniowe pomysły na karty już za późno, bo widziałam już na FB piękną zapowiedź, ale może nie masz jeszcze pomysłu na wrzesień? Marzy mi się taka leśna kolekcja, trochę paproci , jakieś piórka, albo grzybki? Kolory zielone, trochę wrzosu i oczywiście motyw akwarelowy, ogromnie mi się podobają Twoje karty akwarelowe, tworzą spójną całość, pozdrawiam wieczorową porą.

   Usuń
  3. Fantastyczny pomysł Jolu. Mówisz - masz :) !!! Już się nie mogę ich doczekać! Również pozdrawiam :)

   Usuń
 3. Karty 3x4 cale - 7,62 cm x 10,16 cm

  Karty 4x6 cale - 7,62 cm x 15,24 cm

  Tu się chyba wkradł błąd. Przy 4x6 calach powinno być raczej 10,16 cm x 15,24 cm. A może się mylę?

  OdpowiedzUsuń
 4. Mnie na informatyce uczyli DOSa, dlatego bardzo dziękuję za tak szczegółowe opisy!! Na jakiej drukarce drukujesz albo jaką polecasz?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najwyklejsza atramentowka od hp wystarczy :) czy ją polecam?;D jasne!

   Usuń
 5. Gratuluję pasji! Fantastyczne jest to robisz i dzielisz się tą wiedzą z innymi. Jestem z pokolenia, gdzie na lekcjach informatyki uczyli jeszcze DOSa. Dlatego tego typu wpisy cenię szczególnie. Mogę spytać jaką masz konkretnie drukarkę?

  OdpowiedzUsuń

Auto Post Signature

Auto Post Signature