Jak wybrnąć z wielkich kłopotów? O nadrabianiu zaległości słów kilka | PROJECT LIFE [tydzień 11]

Jak nadrobić zaległości w albumie

Raz na jakiś czas zdarza się tydzień, który potrafi wytrącić mnie z cugu tworzenia i powoduje piętrzące się zaległości. Z jednego tygodnia w którym nie miałam kiedy wydrukować zdjęć zrobił się drugi i trzeci, aż w końcu minął miesiąc od ostatniego wpisu w albumie. Na szczęście podjęłam owocną akcję reanimacyjną i już dziś mogę się pochwalić zupełnie zaktualizowanym albumem. Jeżeli również zdarza Ci się narobić sobie zaległości, koniecznie sprawdź jak dzięki poniższym trikom udało mi się nadrobić TYDZIEŃ 11 w naszym albumie.
Jedenasty tydzień w albumie Project Life

Pracę nad wpisami zaczynam od podzielenia jej na kilka etapów. Dzięki temu oszczędzam sobie naprawdę dużo czasu i energii, którą straciłabym gdybym przystąpiła do pracy bez konkretnego planu działania.

1. ZDJĘCIA

Na początku zajmuję się zdjęciami. Od nich bowiem zależy to ile i jakich koszulek użyję, a także jakie karty i dodatki muszę przygotować. Pierwszą czynnością jaką muszę zrobić jest stworzenie folderu głównego do którego zgrywam wszystkie zdjęcia jakie wykonałam od ostatniego wpisu w albumie. Często na tym etapie jest ich już naprawdę sporo. 

Następnie w powyższym folderze robię podfolder dla każdego kolejnego tygodnia (miesiąca/wydarzenia) i przerzucam do nich zdjęcia z odpowiadających dat. Nadchodzi najtrudniejszy moment czyli selekcja zdjęć. Fotki muszą być ostre i w miarę możliwości jasne. Na tyle na ile pozwala mi aparat w telefonie. Nie przejmuję się jeżeli na pierwszy rzut oka nie wyglądają świetliście i przejrzyście - od tego mam komputer, aby wyciągnąć z nich to co najlepsze. 

Usuwam powtarzające się kadry i te które nie wniosą nic do wpisu. Kończąc selekcję w podfolderze znajduje się około 3-6 zdjęć dzięki czemu szybko i prosto zapanowałam nad bałaganem ze zdjęciami. Tym samym pierwszy krok mamy już za sobą.

Katalogowanie zdjęć do wywołania

2. KOSZULKA 

Kolejnym krokiem jest wybór koszulki na podstawie ilości i formatu zdjęć. Na powyższym przykładzie widzisz, że do tygodnia 11 udało mi się wykonać tylko 3 fotografie. To był ciężki tydzień więc nie mam sobie tego za złe. Gdyby nie fakt, że moją koszulkę zdefiniował poprzedni tydzień to mając do dyspozycji dwa zdjęcia pionowe 3x4 i jedno poziome 4x6 koniec końców i tak wybrałabym standardową koszulkę A. Na podstawie moich doświadczeń mogę stwierdzić, iż jest to dla mnie najprostszy design do wypełnienia. Jeżeli nie robisz masy zdjęć i jeszcze czujesz się niepewnie - A jest idealną koszulką dla Ciebie.

Jak wybrać koszulkę do Project Life?

3. OBRÓBKA I DRUKOWANIE ZDJĘĆ

Ten etap składa się z dwóch części. Fotki przede wszystkim obrabiam poprzez wyostrzenie, podniesienie kontrastu, jasności, zabawę krzywymi, poziomami czy nakładanie różnorakich filtrów czy napisów. Te wszystkie elementy sprawiają, że zwykłe zdjęcia wykonane telefonem mogą wyglądać jak te zrobione lustrzanką. Jeżeli mam siły już teraz mogę poprawić pod tym względem zdjęcia z kolejnych tygodni. Jeżeli nie - skupiam się tylko na najbliższych dwóch tygodniach. Aby przyspieszyć i oszczędzić sobie pracy, często wykorzystuję gotowe zdjęcia, które już obrobiłam na instagramie. 

Kolejną częścią obróbki jest przygotowanie zdjęć do wydruku poprzez odpowiednie dopasowanie zdjęć do danego formatu. O tym jak robić fantastyczne kolaże do wydruku będzie oddzielny post jednak już w tym momencie wypada mi wspomnieć o kilku podstawowych możliwościach.

Jak wydrukować zdjęcia do Project Life?

Przy zdjęciach 4x6:
  • wywołuję je albo w ten sposób aby fotografia zajmowała cały obszar zdjęcia
  • albo zmniejszam odrobinę zdjęcie aby pozostawić na około białą ramkę (często taka opcja jest dostępna dodatkowo w danym studio fotograficznym).
Przy zdjęciach 3x4:
  • zdjęcia 3x4 to połowa zdjęcia 4x6 dlatego podczas obróbki zdjęcia nakładam na obszar zdjęcia 10 cm x 15 cm dwa zdjęcia po 10 cm x 7,5 cm.
  • czasami na obszar zdjęcia 10 cm x 15 cm wklejam zdjęcia, które zmniejszam i docinam w kwadrat, otrzymując tym samym fotki jak z instaxa (patrz wyżej)
Zdjęcia do Project Life

5. KOLORYSTYKA STRONY (KARTY I DODATKI)

W tym tygodniu na moich zdjęciach królowała zieleń, biel, czerń i czerwień, dlatego szukałam w swoich zbiorach albo jasnych, neutralnych kart albo takich zawierających powyższe odcienie. Na tym etapie wkładam zdjęcia do koszulek i zaczynam dobierać pod nie karty. 

Bardzo lubię tworzyć kompozycje na zasadzie symetrii, wyłapuję więc zdublowane karty i od nich zaczynam układanie kart w koszulce. Włożenie takich samych kart po symetrycznych stronach albumu sprawia, że od razu strona staje się bardziej spójna. 

Jeżeli nie mam pasujących gotowych kart w danym odcieniu, tworzę karty sama poprzez docięcie papierów scrapbookingowych albo budowanie karty na zwykłej kartce z bloku technicznego. 

Najszybszym sposobem na ozdabianie samodzielnie przygotowanych kart są wcześniej przygotowane wycięte elementy, które możesz kupić w zestawach lub zrobić sama w domu. Będą to wszelkiego rodzaju alfabety, ilustracje, kółeczka, paseczki, proporczyki, serduszka, strzałki czy gwiazdki. Takie wycięte elementy w szybki i prosty sposób, dodadzą stronie scrapbookingowego charakteru, szczególnie jeżeli poszalejesz z warstwami ;-) 

Jak robić stronę do Project Life?

6. ZAPISKI I OZDOBY

Na koniec dopisuję journaling na podstawie notatek, które na bieżąco umieszczam w telefonie lub tego co po prostu widzę na zdjęciach i "chlapię" swoje strony moimi ulubionymi wypukłymi naklejkami enamel dots, które nadają stronie artystycznego wyrazu

Jak ozdabiać strony do Project Life?

I jak Ci się podoba szybka rozprawka z 11 tygodniem w moim albumie? 

Ja jestem z niego szalenie zadowolona ponieważ powstał naprawdę szybko i sprawnie. Mam nadzieję, że dzięki temu wpisowi i motywacji, którą Ci przesyłam, Twój album już za moment nie będzie posiadał żadnych zaległych wpisów. KOMENTARZE
Prześlij komentarz

Auto Post Signature

Auto Post  Signature